Kurumsal İtibarın Yönetilmesinde İç Denetimin Stratejik Rolü PDF Ücretsiz indirin

Kurumsal İtibarın Yönetilmesinde İç Denetimin Stratejik Rolü PDF Ücretsiz indirin

Türkiye’de internete sansür sorunu, İfade Özgürlüğü Derneği’nin raporlarına da yansımıştı. Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in kurucusu olduğu İfade Özgürlüğü Derneği’nin EngelliWeb raporuna göre, 2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye’den toplam 347 bin 445 alan adı erişime engellendi. 2020’de 467 bin 11 alan adı erişime engellenirken 2021 sonu itibarıyla bu sayının 574 bin 798’e çıktığı tespit edildi. Geçen yıl ise Türkiye’de toplam 712 bin 558 web bahsegel giris ve alan adına 814 farklı kurum ve hâkimlikler tarafından verilen toplam 616 bin 239 farklı kararla erişim engeli getirildi. Taraflar, Hizmetlerimizi sunmak, analiz etmek ve geliştirmek ve size, LinkedIn içinde ve dışında daha ilgili reklamlar (profesyonel reklamlar ve iş ilanı reklamları dahil) göstermek için önemli ve önemsiz çerezleri kullanır.

Raporda, “Dahası, tespit edildiği kadarıyla 2022 sonu itibarıyla 150 bin URL adresine, 9 bin 800 Twitter hesabına, 55 bin 500 tweete, 16 bin 585 YouTube videosuna, 12 bin Facebook içeriğine ve 11 bin 150 Instagram içeriğine de 5651 sayılı Kanun ve diğer hükümlere istinaden erişim engellendiği tespit edilmiştir” bilgisi verildi. Maddenin uygulanması bağlamında sulh ceza hâkimliklerinin çelişmeli bir yargılama yerine getirmeden, gecikilmeksizin ve hızlıca bertaraf edilme ihtiyacını ortaya koyamadan sonuca vardıklarının anlaşıldığı ve çatışan haklar arasında adil bir denge gözetiminin sağlanmasına ilişkin bir yaklaşımın tespit edilemediği vurgulandı. Bu konuda CHP ve Tavşanlı Sulh Ceza Hakimliğinin başvurularını birleştiren AYM, yaptığı değerlendirme sonucunda da internet ortamında yapılan yayın içeriğinin kişilik haklarını ihlal ettiği iddiasıyla içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesini düzenleyen 5651 sayılı Kanun’un 9. DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre mahkeme, yine bu maddenin diğer fıkralarındaki ‘içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi’ ile ‘içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları’ ibarelerini de iptal etti. 10 Mayıs 2017 İSMMMO İç Denetim Komite Sekreteri AYSEL HATİPOGLU İç denetim; kurumun faaliyetlerine değer katmak ve geliştirmek amacıyla tasarlanmış bağımsız, objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir. İdarî tedbir olarak verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının yerine getirilmemesi halinde, BTK Başkanı tarafından ilgili içerik, yer ve erişim sağlayıcısına para cezası veriliyordu. Bu cezadan 24 saat içinde erişim sağlayıcı tarafından kararın yerine getirilmemesi halinde Kurum tarafından yetkilendirmenin iptaline karar verilebiliyordu. Öte yandan dava konusu kuralların kişilik haklarına yapılan saldırılara karşı internet içeriğinin sınırlanmasına yönelik kademeli bir müdahale yöntemi sunmadığı da vurgulandı. Kararda erişim engelinin o içeriğin belirli bir ülke sınırları içinden ulaşılmasına “süresiz olarak engel olduğu” vurgulandı. Maddesi gereğince böyle bir sınırlamanın kanunla yapılması, Anayasa’da öngörülen sınırlama sebeplerine, demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine uygun olması gerektiği ifade edilen kararda, AYM’nin bu maddeye ilişkin daha önce verdiği “Keskin Kalem Yayıncılık ve Ticaret A.Ş. ve Diğerleri” kararına atıf yapıldı.

Komite, öğrencilerin ilgisini uyandırmak ve yine mesleği onlara tanıtmak amacıyla düzenlenen İç Denetime Genç Bakış Yarışması nı da iki yıldır düzenliyor, böylece slogan, fotoğraf, karikatür ya da kısa filmle İç Denetim i anlatmaya çalışan gençlere yaratıcı bir bakış açısı da kazandırıyor. IIA nın konuyla ilgili duyurusuna, /news/pages/local-academic-efforts-make-a-global- Impact.aspx adresinden ulaşabilirsiniz. TİDE Akademik İlişkiler Komitesi (TİDE AİK); iç denetim mesleğinin akademik dünyada tanınması, meslek konusunda yapılan akademik çalışmaların teşvik edilmesi ve akademik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteriyor. TİDE AİK üyelerinin karşılıklı değerlendirmede bulunduğu gözden geçirme toplantısı 11 Ekim 2014 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi nde yapıldı. Mali Müşavirler Kongresi Gerçekleştirildi Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği (MMMDB) tarafından düzenlenen 3.

Bu kanunla BTK Başkanı’na Türk Ceza Kanunu’nda yer alan belli suçlarla ilgili “yeterli şüphe sebebi” bulunması halinde resen içeriğin çıkarılmasına veya erişimin engellenmesine karar verme yetkisi tanınmıştı. Bu suçlar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar, yasadışı bahis ve Atatürk aleyhine işlenen eylemlerdi. Bu özelliği kullanmak için reklamsız üyeliğe sahip olmanız gerekmektedir. Mobil uygulamamızı indirerek reklamsız aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Trump Süleymani’nin “yıllar önce öldürülmesi” gerektiğini belirtti.

  • Yurtsever, panele katılan öğrencilere TİDE hakkında bilgi verirken aynı zamanda kariyer planlamasının öğrenci sıralarından başladığının altını çizdi.
  • TİDE YönetimKurulu Başkanı Gürdoğan Yurtsever, TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun ile birlikte TİDE Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Nuran Cömert, Murat Çağlar, Menteş Albayrak ve TİDE Genel Müdürü Ertan Küçükyalçın, Başkan Cemil Çiçek i makamında ziyaret ederek, Konferansa katılımlarından dolayı teşekkür ettiler.

TİDE Başkanı Gürdoğan Yurtsever Marmara Üniversitesi Finans Kulübü Etkinliğine Katıldı Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Başkanı Gürdoğan Yurtsever, Marmara Üniversitesi Finans Kulübü nün davetlisi olarak, Finansal Piyasalar Akademisi başlıklı etkinliğine katıldı. 1 Aralık 2014 tarihinde, MÜ Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu nda gerçekleşen etkinlikte Başkan Yurtsever, öğrencilere bankacılıkta ve iç denetimde kariyer fırsatları hakkında bilgi verdi. 35 68 PANO 69 PANO MÖDAV, Ticari Uyuşmazlıklar Sempozyumu nu Düzenledi Kurumsal Risk Yönetimi Semineri Verildi Kurumsal Risk Yönetimi Semineri TİDE eski Başkanı Özlem İğdelipınar tarafından verildi. 6 Aralık tarihinde düzenlenen seminere, TİDE üyelerinin ilgisi yoğun oldu. TİDE Mesleki Düzenlemeler Komitesi tarafından hazırlanan ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nun bilgi sistemleri tebliğ taslaklarına ilişkin görüş ve önerilerinden oluşan rapor, 24 Aralık 2014 tarihinde yapılan ziyaretle teslim edildi. Ziyarete TİDE adına Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan Yurtsever, Başkan Yardımcısı Kemal Tapkan, Kurucu Başkan ve Mesleki Düzenlemeler Komitesi Başkanı Ali Kamil Uzun, Komite Üyeleri Ömer Kerem Seçkin ve Cihan Özsönmez ile Genel Müdür Ertan Küçükyalçın katıldı.

Başta RTÜK olmak üzere kurumların talebiyle Türkiye’de DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, OdaTV, Independent Türkçe, Mezopotamya Ajansı ve JinNews’in internet sitelerine erişim engeli getirildi. 14 Mayıs seçimleri öncesinde ise Ekşi Sözlük internet sitesi erişime kapatılmıştı. AYM, işte BTK Başkanı’na bu suçlarda resen içerik çıkarma kararı vermesi ve kararı yerine getirmeyen “ilgili içerik, yer ve erişim sağlayıcısına” yaptırım uygulamasına ilişkin düzenlemeleri Anayasa’ya aykırı bularak iptaline karar verdi. TBMM’de 2014 ve 2020 yıllarında kabul edilen düzenlemeyle 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu değişikliklerden biri de ‘içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi’ başlıklı 9. Önemsiz çerezlerin bu şekilde kullanımına izin vermek için Kabul Et, reddetmek için Reddet seçeneğini seçin.

SPK Kurul Üyesi ve Başkan Vekili Bülent Gökrem ve SPK Kurul Üyesi Murat Koç ile yapılan görüşmede, SPK’nın bilgi sistemleri tebliğ taslaklarına ilişkin rapor paylaşılarak, konuyla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. TÜSİAD İş Dünyası Bakış Açısıyla Türkiye de Yolsuzluk Araştırması Sonuçlarını Açıkladı TÜSİAD rüşvet ve yolsuzluğun engellenmesinde iş dünyasının üstlenmesi gereken rol ve sorumluluğundan hareketle, 26 Kasım 2014 tarihinde Sabancı Center da İş Dünyası Bakış Açısıyla Türkiye’de Yolsuzluk başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdi. Sonuçlara göre iş dünyasının en önemli sorunu vergilerin yüksekliği, ikincisi iş gücü maliyetleri, üçüncüsü ise kayıt dışı ekonomidir. Rüşvet ve yolsuzluk, ekonomik istikrar ve enerji maliyetleri ile birlikte orta dereceli sorunlar arasında sayıldı. Yolsuzluğu en fazla sorun olarak algılayan sektör ulaştırma ve iletişimken, en az algılayan sektör inşaat olarak karşımıza çıkıyor. Katılımcıların yüzde 46’sı Türkiye’de yolsuzlukların artacağı, yüzde 28’i aynı kalacağı yüzde 16’sı ise azalacağı kanısında. Yolsuzluğun ekonomik etkilerinin haksız rekabet ve yatırımcı güveninin sarsılması şeklinde ortaya çıktığına işaret eden araştırma, toplumsal etkisinin de güvensizlik olgusu olduğuna dikkat çekiyor. Araştırma yolsuzluğa karşı ne yapılması konusunda ise, gelir dağılımının düzeltilmesi ve ekonomik eşitsizliklerin giderilmesi, bağımsız yargı ve yolsuzluğa karşı mevcut mevzuatın etkin olarak uygulanması ve eğitimin önemine vurgu yapıyor. Çözüm Ortaklığı Platformu Riskin erken saptanması ve iç denetim 10 Aralık 2012 İçerik 1. Ayrıca gerekçeli kararların somut olayların şartlarından bağımsız ve genel ifadeler içerdiği belirtilen kararda, bu gerekçelerde olaylara konu yayınların kişilik haklarını apaçık bir şekilde ihlal etmiş olduğu tespitinin nasıl yapıldığının anlaşılamadığı kaydedildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *